A knai kalligrfia tulajdonkppen a knai rs (illetve japnban s koreban a knai rsjegyek) hagyomnyos mdon, ecsettel s tussal, paprra trtn lersa. Ezen tlmenen egy intuitv mvszet is, a szablyokon tlmen alkots is. A tanuls sorn azonban bizonyos dolgok megrtse, sszefggsek tltsa nagyon hasznos. Ilyen mdon a knai rsrendszer megrtshez clszer ismerni a knai nyelv logikjt is.
A knai nyelv az gynevezett "izoll" nyelvek kz tartozik, azaz benne minden sz egy sztag, s a szavak (sztagok) alakja vltozatla. Nincs benne toldalkols, sem kttt szfaj. Hogy a mondatban egy sz trgyknt vagy mellknvknt vagy egyb szfajknt van-e jelen, kizrlag a mondatban elfoglalt helye s a szvegkrnyezet hatrozza meg. A knaiban az egyszer, kiejtett (s kiejthet) sztagok szma csak mintegy 350-400, ezrt nagyon sok az azonos alak sz. Pldul azonos mdon (azonos hangsllyal ejtett) "ji" kiejts szbl van krlbell 20, s ezek semmilyen jelentsbeli kapcsolatban nem llnak egymssal. nmagban kiejtve a ji gy jelenthet csirkt, asztalkt, krszarvat, hsget, tlegelst stb. Ezeknek az eltr jelents jiknek mind mind van sajt rsjegye, viszont a beszdben teljesen azonosak. Emiatt a knai l nyelvben nagyon gyakran sszetteleket hasznlnak, amelyek kt-hrom vagy tbb sztagbl llnak. Pldul az "alap" jelents jit kombinljk az "alapk, talapzat" jelents chu sztaggal, s ezt a jichu kiejts fogalmat hasznljk, melynek jelentse gy "alap, alapozs". Ez a megrtst nagyban fokozza, mivel jichu kiejts szsszettel mr nemigen van mgegy. Tovbbi finomtsa a knai nyelvnek, valamint a nyelvtanulk rmlma, hogy minden ltez sztag kiejthet tflekppen. Ezeket hagslyoknak vagy tnusoknak nevezik. Tulajdonkppen a sztagok dallam. Ez lehet magas, emelked, es-emelked, es s knny hangsly. Ezek pontosan azt jelentik, amit a nevk mond: az es-emelked hangsllyal kiejtett sztagot kzpmagas hangon kezdjk kiejteni, majd gyorsan mlyebbre vltjuk, vgl a sztag vgre felemeljk. Mindezt persze egyetlen pillanat alatt. Az egysztagos, egyszer szavaknak a tnusa kttt, azaz pldul a "kender" jelents ma sztagot mindig emelked, azaz kettes hangsllyal kell kiejteni. trsban ezt kezettel vagy szmmal jelljk: m vagy ma2. A knny hangsly azt jelenti, hogy a sznak nincs kln dallama, csak rviden, nyomatk nlkl kell kiejteni. A vltakoz hangslyoknak ksznheten a knai nyelv rendkvl dallamos, szinte neknek hat.
A knai rs fogalomjell rs. Egy rsjegy egy trgyat vagy fogalmat jell. Ezek lehetnek egszen konkrt dolgok, pldul egy fafajta, egy trgy, vagy lehet egszen nehezen krlrhat fogalom, mint pldul egy hangulat, vagy egy rzelem. Az rsjegyek eredetetileg piktogramok, kis brcskk voltak, amelyeket csontba, puha kbe karcoltak s nmagukban is felismerhetek voltak.
Az brn a bal oldali oszlopban nhny rsjegy eredeti, kprsszer formja lthat, az bra jobb oldali oszlopban pedig a mai, ecsettel lert forma lthat. Ezek a hegyes eszkzzel karcolt rsjegyek elszr jslsra hasznlt csontokon fordultak el az i.e. XIV szzad krl. Ksbb elkezdtk leegyszersteni a mindennapi hasznlatnak megfelelen. Ilyen, egyszersd rsjegyek vannak a tblzat kzps oszlopban.
Ezt az rsformt nevezik pecstrsnak a kalligrfia trtnetvell foglalkozk.
Ezek a kppel kifejezhet rsjegyek nem tettk lehetv a bonyolultabb dolgok kifejezst, s a nyelv lete, vltozsa miatt szksges lett j rsjegyek alkotsa. Mint a nyelv lersnl mr emltettem, a knaiban nagyon sok az egyszer, azonos alak sz. Az j rsjegyek alkotst tbbek kztt ez is segtette, ugyanis a rgi rsjegyek ismert hangzst fel lehetett hasznlni j rsjegyek alkotsra. Ha pldul volt egy hua kiejts rsjegy, s a nyelvben kialakult egy msik, hua ejts sz, akkor a lersra szolgl rsjegyet a kvetkezkppen hoztk ltre: Vettek egy egyszer jegyet, ami az j rsjegy jelentsre utalt, s vettek egyet, aminek a kiejtse hasonl vagy azonos az jval, s a kettt egyszeren sszekombinltk egyetlen j rsjeggy. gy ltre tudtak hozni szmtalan j rsjegyet s egszen sokfle jelentsbeli rnyalat kifejezse is lehetv vlt. Nmely rsjegy megalkotsra mg ez a mdszer sem volt elg, azrt elfordul, hogy az jonnan alkotand rsjegyet egy jelentsre utal rsz mellett egy mr eleve tbb rszbl ll rsjegy kombinlsval hoznak ltre. Ekkor a kombinciban felhasznl kombinci jelentse termszetesen elvsz s csak a kiejtsre utal.
Az rsjegyeket s vltozataikat, amelyeket az egyszer kombincikat alkotjk gykknek nevezzk. A hagyomny szerint 214 fle gyk pti fel a knai rsjegyeket, a valsgban azonban ez a szm jval nagyobb, m az sszetettebb gykket is szt lehet bontani egyszerbb rszekre, s ennek az egyszerstsnek az eredmnye a 214 hagyomnyos gyk. Egy gyknek az rsjegyen, vagy rsjegyrszleten bell kttt helye van. Pl. a kt brn lthat a "nvny" jelents gyk. Ez mindig az rsjegyrszlet tetejn helyezkedik el. Hagyomnyos neve is ebbl ered "fkoszor" vagy "fkorona", mivelhogy "megkoronzza" az rsjegyeket.
Egy msik lehetsges md az rsjegyek alkotsra, amikor kt gykt csak a jelentsk alapjn kombinlnak egybe, s az jonnan ltrehozott rsjegy hangzsa sem az egyik sem a msik gyk kiejtst nem kveti. gy jn ltre a nap s a hold gykjbl a "vilgossg" jelents j rsjegy.
Ha egy-egy kifejezni kvnt trgy mennyisgi jellegben tr el egymstl, akkor a jelentsre utalhat az azonos gykk szma. Egy fa, az "fa". Kt fa az "liget", hrom fa egy "erd". j rsjegyeket ezeken a mdokon hoztak ltre nem csak a knaiak, hanem a japnok is annak ellenre, hogy k csupn "klcsnvettk" a knaiaktl az rsrendszerket, mivel sajt rssal kb. i.sz.700-800-ig nem rendelkeztek.
Knban rs jval azeltt ltrejtt, hogy a krnyez npek birtokban brmifle rs lett volna. gy kzenfekv volt, hogy ezen terletek laki a knai rsjegyeket hasznljk sajt fogalmaik lersra. Ez azrt volt lehetsges, mert a knai rs rsjegyei nmagukban hordozzk a jelentsket, az nem vltozik. Ezrt ha valaki ismeri az rsjegyek jelentseit, akkor a knai nyelv ismerete nlkl is tjkozdhat egy irat tartalmrl (Termszetesen a finom rnyalt jelentsek megrtshez szksg van a nyelv ismeretre is.)
A knai rst, vagy egyes elemeit tvette tbbek kztt Korea s Vietnam is, majd Korea kzvettsvel Japn is. Ma mr mindezen npeknek sajt rsuk van, s abban a korban, amikor mg kizrlagosan hasznltk a knai rst, akkor is a sajt nyelvk adottsgaihoz igaztottk. Korea s Japn nyelve szerkezetileg is eltr a Knaitl, ugyanis ezek toldalkol nyelvek, azaz az egyes szavak alakja vltozik a jelentstl fggen, s ezt egy statikus fogalomjell rs nem kpes teljesen visszaadni. Egy egy rsjegy formja nem vltozik a jelentssel.
Japnban elszr azt a mdszert alkalmaztk, hogy a knai rsnak csak a knban hasznlatos kiejtst vettk figyelembe, az rsjegyek jelentst nem. gy mintegy sztagrsknt hasznltk a knai rsjegyeket. Pl.: (ku) s (ni) egytt lerva , azaz "kuni", ami japnul azt jelenti "orszg". Ezen kt rsjegy egyike sem jelent semmit, ami orszgnak volna fordthat, pusztn "a kiejtsket rik". Ez termszetesen ersen korltozta a knval trtn tuds- s informcicsert, hiszen egy knaiul rt szmra a jelentsktl fggetlenl egymsutn rt rsjegyek sszessge csupn rtelmetlen zagyvalk lehetett. Ezzel szinte egyidben kezdtk el hasznlni a knai rsjegyeket pont az ellenkez mdon, pusztn a jelentsk szerint. Azaz nem vettk figyelembe, hogyan ejtik a knaiak az adott szt, hanem a lert rsjegyet a japn szval olvastk, amit az jelent. Pl.: = kuni (orszg), amely rsjegy tnyleg orszgot jelent, m eredeti knai kiejtse "guo". A mai nyelvben ltalban az nll, egy rsjegybl ll szavakat a japn olvasatuk ("kun-yomi") szerint olvassk, mg a tbb rsjegybl ll sszetteleket a knaibl tvett ("on-yomi") olvasat szerint, m mindkt esetben a sajt jelentskkel szerepelnek az rsjegyek.
Ezutn fokozatosan kialakult egymstl majdnem fggetlenl kt rsforma is, melyekkel a japn nyelben elfordul sztagokat rtk le. Ezek az rsjegyek nem hordoznak jelentst, pusztn egy kiejtett sztagot. Egyik ilyen forma a hiragana. Ez a nk krben alakult ki, mivel k a szigor frfijog Japnban nem tanulhattk a klasszikus mveltsget jelent knai rst. Ezrt hvtk rgebben a hiragant gy is, hogy "onna-de", azaz "ni-kz". Ezeknek az rsjegyeknek a formja kecses, gmblyded, legfeljebb ngy ecsetvonssal lerhatk. Formjuk a knai rsjegyek ersen leegyszerstett kpe. Manapsg hivatalosan a hiraganval rjk le a japn eredet szavakat, a japn eredt szavak vgzdseit s toldalkait s a neveket trsban.
A msik sztagrs, amely Japnban a knai rsbl kifejldtt, a katakana. Ezt buddhista szerzetesek alaktottk ki, akik ezzel fztek megjegyzseket a buddhista szent iratokhoz, illetve gy jegyzeteltek a tanulmnyaik sorn. Ennek kialaktsa eltr a hiragantl, itt ugyanis a knai rsjegyeknek csak kisebb-nagyobb rszleteit vettk s alaktottk t sztagjelekk, nem a teljes rsjegyeket. Ma a katakant az idegen eredet szavak s a tudomnyos fogalmak lersra hasznljk.
Mindkt japn sztagrs 46-46 jegybl ll s ezen rsjegyek mindegyike 1-4 ecsetvonsbl ll. (Az ecsetvonsok a knai rs formai alapegysgei. Ezekrl bvebb informci az Eszkzk oldalon olvashat, az ecsetrl szl rsznl)
Ma Japnban egyms mellett hasznljk ezt a hrom rsformt, a hiragant, a katakant s a japnul kanjinak (="knai [Han dinasztiabeli] rsjegy") nevezett knai rsjegyeket, melyekbl ma hivatalosan 1984 db van hasznlatban. Ezek formailag, egyes koreban hasznlatos s onnan tvett rsjegyhez hasonlan egyszerstve vannak a megfelel klasszikus knai jelekhez kpest. Ezeknek a hasznlata az vszzadok alatt azonban tbb kevsbe megvltozott. Gyakran alapvet szavakra nem ugyanazokat az rsjegyeket hasznljk, s ugyanazok az rsjegyek hatalmas rnyalatokban klnbz jelentst hordoznak. Pl. a knai "n" jelents ("wo") rsjegy a japn nyelvben kifejezetten ers, mr-mr erszakos s ns indttats, ego kifejezsre szolgl, mg a japnban mindennaposan "n"-knt hasznlt rsjegy ("watashi") jelentse knban sokkal rejtetteb, "privt, titkos, magnjelleg".
A koreai nyelv a japnnal rokon, nyelvtana is ahhoz hasonl, azonban szkszletnek a japnnl nagyobb rsze, mintegy 70%-a a knaibl ered. Emiatt ott a knai rsjegyek hasznlata sokkal tovbb volt egyeduralkod. Japnhoz hasonlan itt is trtntek prblkozsok arra vonatkozan, hogy a knai rsjegyekkel a koreai nyelvet lerjk, azonban az ttrst a sajt rs fel Sejong (e: szedzsong) kirly tette meg az i.sz.1400-as vekben, aki bevezetett egy teljesen j hangjell rst. A sajt hangrs bevezetsnek f oka inkbb az rs, az rott kultra eljuttatsa volt a szlesebb nprtegekhez. A mai koreai rsrendszert hangeulnak nevezzk, vagy rgi elnevezssel "gukmeun"-nak (e. kb. gukmun), melynek jelentse "nemzeti rs". A hangeul alapveten eltr a japn sztagrsoktl, ugyanis ez valdi hangrs. 14 mssalhangz s 10 magnhangz alkotja, s ezek kombinciibl alaktjk ki a szavakat (illetve tkp. sztagokat, melyek itt, mint a knaiban nll egysgek). gy a hangeullal tulajdonkppen brmilyen sz lerhat, br a mssalhangzk s magnhagzk a koreai nyelv sajtsgaihoz igazodnak s nem mindig egyeznek meg a latin bets trs ltal szmunkra reprezentlt hangokkal. A hangeulnak ezenkvl vannak szablyai arra nzve, hogy egy ilyen (ngyzetbe rhat) sz milyen hangokkal kezddhet s vgzdhet. Az brn a magnhangzk resek, a mssalhangzk szrkvel vannak jellve, mg a ksz (egybert) sztagok kkkel. Teht vgeredmnyben a lerhat szavak szma vges, m hatalmas.
A koreai nyelv szmra a knai rs megmaradt a klasszikus mveltsg eszkznek, s manapsg egyre inkbb httrba szorul a hasznlata. Koeaiul, csakgy mint a japn (kanji) nyelvben s magban a knaiban (hanzi) is, a mai rsjegyeket a knai Han dinasztihoz ktik, s gy hanja (e:handzsa) nven emltik. A klasszikus irodalomhoz val ktdse miatt a koreai rsokban tulnyomrszt megmaradtak a knai rsjegyek hagyomnyos, klasszikus alakjai. Ha nha egyszerstett rsjegyeket hasznltak, azok a japn stlus egyszerstsek, akik ezeket pont a koreaiaktl vettk t.
Egyszerstsek a knai rsban
A knai rsjegyek kztt rendkvl bonyolultak is elfordulnak. Nmely rsjegy akr 6-7 gykbl is llhat, illetve a lersa 30-40 ecsetvonst is ignyelhet. Ez az olvasst szmotteven nem nehezti meg, mivel a szem szmra - ha egyszer megtanulta - majdnem mindegy, hogy egy rsjegy 2 vagy 20 vonsbl ll. Nehzsget jelent viszont az rsban. Ezrt az rstudk, kltk, tudsok a kzrsban rendszeresen hasznltak egyszerstseket, amelyek az adott rsjegyet kevesebb vonssal lerhatv tettk. Ksbb ezek az egyszerstsek egyes rsjegyek esetn meg is merevedhettek s mindennapiv is vlhattak. Sok ilyen egyszerstett rsjegyet hasznlnak japnban. A Knai Npkztrsasgban a kulturlis forradalom keretben 1950-es vektl kezdve bevezettk az egyszerstett rsjegyek hasznlatt. Ezek egy rsze csak kis mrtkben, vagy egytaln nem tr el a hagyomnyos formtl, msik rsze viszont ersen le van egyszerstve. Ez tbbnyire fgg az rsjegy gyakorisgtl is. A nagyon gyakran hasznlt rsjegyek s a nagyon bonyolult gykk kzl tbbet egyszerstettek, mint a ritkn hasznltak kzl. Az egyszerstsek mdja ltalban mr rgebbrl is ismert volt valamelyik klt, tuds vagy hivatalnok kzrsos rksgbl. Egy rsze viszont szmomra kiss erltetettnek tnik, ugyanis elfordul, hogy az egyszerstett rsjegy mindssze egy vonssal kevesebbet tartalmaz, mint az eredeti forma, viszont a jellege megvltozik.
Az egyszersts nha az egsz rsjegyet rinti (1.bra). Nha az rsjegynek csak egy gykt vltoztattk meg, a tbbi rsze rintetlen maradt (2.bra). ltalban az azonos gykket minden azt tartalmaz rsjegyben azonos mdon vltoztattk meg, nha azonban elfordul, hogy az egyik, gyakrabban hasznlt rsjegyben egy rszt egyszerstettek, mg egy msik rsjegy ugyanolyan rszt rintetlenl hagytk (4.bra). Vgl elfordul olyan eset is, hogy egy rsjegy egyszerstett formja azonos egy mr ltez msik rsjeggyel, gy annak ezutn gyakorlatilag tbb jelentse lett.
A knai s japn egyszerstsek nagyon sok esetben nem azonos mdon trtntek. St, ezeken kvl gyakran hasznlatban vannak nem hivatalos, kzrsban kialakult egyszerstsek, nem megszokott formk is. Erre mutat nhny pldt a kvetkez bra. (A kpen lthat rsjegyek jelentse A:"zen, chan" (meditci), B:"kp", C:"kapu", D:"srkny")
Az egyszerstsek nagy lehetsgeket adnak a kalligrfinak, mivel kevesebb ecsetvonssal, gyorsabban lerhatk az ilyen rsjegyek. Knai nyelvet beszl orszgok kzl csak a trkpen csak Knaknt szerepl Knai Npkztrsasgban hasznlnak egyszerstett rsjegyeket. Taiwanon, Hongkongban, valamint Indonziban s Szingaprban, ahol jelents a knai lakossg mrtke, a klasszikus formjukban |